Návod na manipuláciu a údržbu strieborných šperkov
Aby Vám šperk dlho slúžil, dodržiavajte tieto zásady:
- Najlepším spôsobom udržiavania strieborného šperku v dobrom stave je nosiť ho neustále.
- Šperk uskladňujte na suchom, tmavom mieste, najlepšie v krabičke, v sáčku, prípadne v papierovej vreckovke. Viaceré šperky by sa nemali dotýkať jeden druhého. Nedávajte ich do peňaženky ku minciam, kontakt s iným kovom by ich mohol poškodiť. Pred uskladnením ho utrite čistou mäkkou handričkou, aby ste odstránili mastnotu a pot.
- Vlhkosť a uskladnenie striebra môže viesť ku matovaniu strieborného predmetu (tzv. oxidácia, reakcia striebra so vzdušnými elementami ako napríklad síra a vodík). Dôsledkom je černastá farba na povrchu šperku, ktorú ľahko odstránite, ak ihneď zasiahnete pri prvých viditeľných známkach oxidácie.
- Striebro je krehký kov, preto so šperkom zaobchádzajte opatrne, mohol by sa zlomiť, alebo poškodiť.
- Šperk nevystavujte priamemu kontaktu s ohňom alebo chemickými látkami (aj kozmetické a čistiace prípravky, minerálna alebo slaná voda), môžete ho poškodiť, alebo zničiť.
- Pri športe alebo inej fyzickej námahe môže dôjsť k mechanickému či povrchovému poškodeniu šperku. Vhodnejšie je si šperk pred touto aktivitou odložiť a opäť použiť po skončení aktivity. Vhodné je si šperk zložiť aj pred spaním a pred sprchovaním (kúpaním).
- Ak Váš šperk obsahuje drahý kameň, alebo kryštál, nevystavujte ho náhlym zmenám teplôt alebo príliš vysokej teplote (priame slnko, horúca voda). Hrozí zmena vlastností kameňa a aj jeho popraskanie.
- K odstráneniu drobných nečistôt stačí mäkká handrička. Ak je šperk opotrebovaný, môžete ho umyť v kúpeli so saponátu na riad a v teplej vode. Veľmi jemnou zubnou kefkou môžete vyčistiť usadeniny v záhyboch šperku. Potom ho dôkladnej opláchnite studenou vodou a osušte jemnou handričkou. Nikdy šperk nečistite zubnou pastou, alebo chemickými prostriedkami, ktoré nie sú na tento účel určené. Gumové, či latexové rukavice pripravujú šperk o lesk. Veľmi opotrebované šperky si nechajte vyčistiť u odborníka.
Návod na manipuláciu a údržbu šperkov z chirurgickej ocele
Aby Vám šperk dlho slúžil, dodržiavajte tieto zásady:
- Šperky z kvalitnej nehrdzavejúcej chirurgickej ocele nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť. Oceľ je tvrdým a odolným materiálom. Udržiava si farebnú stálosť.
- Ale aj napriek tomu môže dôjsť pri nesprávnom používaní k poškriabaniu šperku (najmä ak sú s vysokým leskom), alebo k poškodeniu pri kontakte s ohňom alebo chemickými látkami (najmä pri kontakte s termálnou vodou).
- Pri fyzickej námahe a športe odporúčame šperk odložiť a použiť ho znova po skončení aktivity, aby nedošlo k jeho poškodeniu.
- Ak šperk obsahuje kameň, alebo kryštál, nevystavujte ho náhlym zmenám teplôt alebo príliš vysokej teplote (priame slnko, horúca voda). Hrozí zmena vlastností kameňa a aj jeho popraskanie.
- Ak šperk neobsahuje kameň, môžete ho pokojne používať aj vo vode bez žiadnych obmedzení. Nehrdzavie.
- Oceľový šperk jednoducho vyčistíte v mydlovej vode, opláchnite ho studenou vodou a dôkladne osušte čistou handričkou. Pri šperkoch so vsadenými alebo vlepovanými kameňmi postupujte pri čistení opatrne, aby ste predišli znehodnoteniu šperku. Veľmi opotrebované šperky si nechajte vyčistiť u odborníka.
Starostlivosť o kožené výrobky
Aby Vám kožený výrobok čo najlepšie a najdlhšie slúžil, dodržiavajte niekoľko zásad:
- Koža, ako prírodný produkt, potrebuje starostlivosť. Správne a pravidelné ošetrovanie výrobku predlžuje jeho životnosť, udržiava krásu a zachováva funkčnosť.
- Nevystavujte kožený výrobok dlhodobému pôsobeniu dažďa, mrazu a snehu, vysokým teplotám a slnečnému žiareniu, silnému znečisteniu, mastnote, soli. Môže dôjsť k jeho znečisteniu, poškrabaniu a až poškodeniu.
- Kožený výrobok nemočte a nikdy neperte! Mokrý výrobok nechajte sušiť voľne pri izbovej teplote. Nikdy ho nesušte na slnku alebo pri tepelnom zdroji.
- K odstráneniu nečistôt z koženého výrobku používajte na to určené prípravky (krémy, impregnačné látky) a mäkkú kefku. Mierne znečistenie môžete vyčistiť aj navlhčenou handričkou (hubkou) v mydlovom roztoku, voda však nesmie presiaknuť do kože. Nikdy nečistite kožu chemickými rozpúšťadlami
alebo riedidlami. - Ak uskladňujte kožený výrobok na dlhší čas, dôkladne ho predtým očistite a uložte do obalu, ktorý ho bude chrániť.
- Kožené výrobky sú citlivé najmä vo švoch. Ak sa Vám nejaký roztrhá, radšej nezašívajte či nemaskujte (lepením aplikácií, kúskov kože) dieru sami, ale vyhľadajte pomoc odborníka.
- Ak sa Vám zašpiní podšívka koženého výrobku, skúste ju jemne vyčistiť handričkou namočenou v mydlovej vode. Nikdy však výrobok neperte. Ak je možné podšívku vymeniť, vyhľadajte odborníka a ten Vám ju vymení.
- Ak je Váš kožený výrobok veľmi znečistený alebo poškodený, radšej vyhľadajte pomoc odborníka!
Starostlivosť o mydelničky z dreva
Aby Vám drevená mydelnička dlho slúžila a vydržala pekná, dodržujte pri starostlivosti o ňu niekoľko zásad:
- Nenechávajte mydelničku stáť vo vode.
- Pravidelne ju ošetrujte prípravkom na drevo, alebo aspoň kuchynským olejom.
Bezpečnostné informácie – SVIEČKY
- Nikdy nenechávajte horieť sviečku bez dozoru.
- Chráňte deti a domáce zvieratá pred horiacou sviečkou.
- Nenechávajte horieť sviečku na alebo v blízkosti horľavýh predmetov.
- Pre zapálením sviečky odstráňte zo samotnej sviečky všetky dekorácie.
- Vždy medzi horiacimi sviečkami nechajte minimálnu bezpečnú vzdialenosť.
- Neumiestňujte sviečku do prievanu.
- Neumiestňujte sviečku do blízkosti zdroja tepla.
- Sviečku umiestňujte vo vzpriamenje polohe.
- Pre každým zapálením skráťte knôt na približne 1 cm.
- Sviečku nesfukujte, vždy používajte zhášadlo. Niky nepoužívajte kvapalinu na uhasenie sviečky.
- Vždy používajte podstavec, sviečku umiestňujte iba na nehorľavý povrch (do stojanov, kahancov s dostatočným vetraním).
- Dbajte na to, aby sa do tekutého vosku nedostali zápalky a iné nečistory, aby sa zabránilo ich vzplanutiu.
- Nepohybujte sviečkou počas horenia.
- Použite vhodnú nehorľavú nádobu, pretože tieto sviečky sa pri spaľovaní skvapalňujú.
NAJA trade, s.r.o.